Een paar jaar geleden heb ik bijna al mijn sociale media-schepen achter me verbrand. De tijd en de groeiende negatieve energie die ik kwijt was aan Facebook, Twitter en Instagram stonden me steeds meer tegen. Vergis je niet, ik heb er ook altijd veel positiefs uit mogen halen en het was een ideale springplank naar (onderwijs)werelden en interessante mensen en ideeën die ik anders niet was tegengekomen, maar onder de streep maken deze sociale media meer kapot dan me lief is. De tijd die ik hiermee vrijspeel besteed ik veel liever met mijn vrouw en dochters, of een goed boek. Twee recente boeken waarin ik me heb mogen verliezen:
Al vanaf het moment dat ik de onderwijsblogs van basisschoolleraar Martin Bootsma (Alan Turingschool in Amsterdam) tegenkwam op het toenmalige Twitter, werd ik gegrepen door zijn schrijfstijl en vakmanschap. Zijn nieuwste boek Brieven aan Miyo komt begin 2025 uit, ik heb het al mogen lezen. In een stijl die mij het meest deed denken aan Seneca’s Brieven aan Lucilius komt het onderwijs, het vakmanschap van de leraar en de rol die literatuur in dit geheel speelt op een sublieme wijze op papier. Het boek was steeds weer een oase van rust om naar terug te mogen keren vanuit de drukte van alledag.
Martin Bootsma, Brieven aan Miyo, 2025, Telos, Prijs € 21,99.
Een paar jaar geleden las ik met veel plezier Frankenstein en de pedagogiek van Meirieu, subliem vertaald door Wouter Pols en Simon Verwer. Toen ik zag dat er een nieuwe vertaling van het werk van Meirieu uitkwam, stond die meteen hoog op mijn lijst. Onder de titel Lettre à un jeune professeur kwam dit boek al in 2005 uit, maar de Nederlandse vertaling die eind 2024 uitkwam, laat zien dat dit boek actueler is dan ooit. Hoewel het de ‘beginnende leraar’ adresseert, is het voor iedereen die zich in en om het onderwijs begeeft een aanrader. Meirieu deelt zijn prikkelende inzichten over het leraarschap en samen School maken. Het zou allereerst verplichte kost moeten zijn voor alle politici die met onderwijs van doen hebben, om echt te gaan begrijpen waarom onderwijs het fundament voor onze samenleving is.
Philippe Meirieu, Brief aan de beginnende leraar, Telos, Prijs € 9,99.
Voor mijn werk zit ik vele uren in de auto en besteed ik daarom ook veel van die uurtjes in mijn rijdende kantoor bellend of luisterend. Natuurlijk luister ik met grote regelmaat ook naar onderwijspodcasts zoals de LLEARN-podcast van René Kneyber, Valentina Devid en Flemming van der Graaf, maar ook naar de Tjipcast. Onze eigen researchED Nederland-podcast luister ik nooit terug, naar jezelf zitten luisteren went nooit. Hieronder ook nog twee podcasts die helemaal niets met onderwijs te maken hebben, maar waar ik vele uren luisterplezier vandaan haal:
In de podcast Betrouwbare Bronnen gaan journalist Jaap Jansen en historicus PG Kroeger dieper in op de politieke actualiteit. Niet alleen die van Nederland, maar juist ook met een blik op Europa en bredere geopolitieke ontwikkelingen. De hoorcolleges van PG Kroeger waarin steeds weer een link wordt gelegd vanuit de politieke actualiteit naar het historisch perspectief van ‘waar en wanneer hebben we dit eerder al eens gezien?’ maakt het voor mij een onuitputtelijke bron van kennis en inzichten die me de wereld om me heen steeds weer wat beter laat begrijpen. Alsof je weer bij die ene leraar in de klas zit waar het lesboek nooit uit je tas kwam, er ook geen hippe werkvormen werden gepropageerd, huiswerk eigenlijk nooit werd opgegeven, maar waar je wel een uur lang aan de lippen hing en stiekem een kennis op kennis stapelde.
Jaap Jansen en PG Kroeger (Dag en Nacht media) Betrouwbare Bronnen
Een van mijn grootste hobby’s is wielrennen. Hoewel ik me ieder jaar weer voorneem om deze hobby nog actiever uit te oefenen, ben ik eerlijk gezegd toch vooral lid van het Rode Leger aan wat luie bankzitters. Wielrennen kijken is voor mij de ultieme ontspanning. Slow tv van de bovenste plank met een veel diepere laag dan dat de niet-kenner kan begrijpen. Deze liefde voor de wielersport komt perfect samen in deze podcast, waarbij droge humor en de verhalen rechtstreek uit maar ook om de koers heen iedere keer weer voor herkenning en ontspanning zorgen. Samen met de hosts van deze podcast en alle ‘lanternisti’ tellen we in deze donkere dagen af tot de eerste echte koers in het voorjaar, De Omloop. Of was het nou Milaan-San Remo?
Jonne Seriese, Tim de Gier, Maike van Leeuwen e.a. (Dag en Nacht media) De Rode Lantaarn
1 Leestips Daan Switters
2 Leestips van Marietje Beemsterboer
3 Leestips Margriet Sitskoorn
En blijf op de hoogte van onderwijsnieuws en de nieuwste wetenschappelijke ontwikkelingen!
Inschrijven