Leerlingen van verschillende achtergronden komen elkaar steeds minder vaak tegen en de opleiding van ouders bepaalt de schoolloopbaan van hun kinderen. Ook de nieuwste Staat, die op 22 april werd gepresenteerd, meldt het: de segregatie en ongelijkheid zijn weliswaar nauwelijks toegenomen, maar ook niet geslonken.

Waarom vooral ongelijkheid zo’n hardnekkig probleem is in het onderwijs, hebben de sociologen Pierre Bourdieu en Jean-Claude Passeron al in 1970 glashelder gemaakt. In hun spraakmakende boek La reproduction ontrafelen ze de mechanismen: scholen zijn geen neutrale omgeving, maar een doorgeefluik van gevestigde belangen. Kinderen uit lagere sociale klassen hebben daardoor het nakijken. Mede door hun onderzoek is er meer aandacht gekomen voor de invloed van thuismilieu op het leren van leerlingen.

...

Benieuwd naar de rest van het artikel?

Word nu abonnee en krijg onbeperkt toegang tot alle artikelen op Didactief, inclusief persoonlijk profiel om artikelen makkelijk te selecteren, delen en bewaren.