d to goGrote Rekendag

‘De school als pakhuis’: aan de hand van het thema van de Grote Rekendag 2018 kun je je leerlingen onderzoekend laten rekenen. Daag ze uit om aan de slag te gaan met inventariseren, stapelen, verplaatsen en coderen. Leerlingen moeten bijvoorbeeld meten hoeveel containers of dozen er in een ruimte passen en plaatsaanduidingen voorzien van een bepaalde code. De Grote Rekendag wordt jaarlijks georganiseerd door de Universiteit Utrecht en Malmberg.

Po, Nederland en Vlaanderen. Woensdag 28 maart 2018. Meer informatie en bijbehorend boek bestellen: groterekendag.nl. € 66,50 per boek, € 133,00 per set van drie exemplaren.

charge your brainzzzBeter slapen

Wat doet slaaptekort met schoolprestaties en (psychische) gezondheid? Met dit lespakket leer je leerlingen hun slaapgedrag te analyseren en geef je ze tips om beter te slapen. Ook breng je ze bij hoe de biologische klok werkt en welke invloed blauw licht hierop heeft. In de lessen maak je gebruik van de website (met tips voor leerlingen en ouders), animaties en een serious game als huiswerkopdracht.

Vo, 12 tot en met 15 jaar. Download Charge Your Brainzzz: The Game in App Store/Google Play (extra functionaliteiten via codes in lespakket). Lees meer op chargeyourbrainzzz.nl.

Freek VonkGIF!

Freek Vonk neemt kinderen in Naturalis mee in de wereld van giftige dieren. Zo zijn er een gilamonster, schorpioen en een koningscobra in levenden lijve te bewonderen. Bij de tentoonstelling horen ook speciale educatieve programma’s: Gif-mysteries bijvoorbeeld, voor groep 7/8 of de brugklas, over het effect van giftige dieren op hun omgeving. Voor groep 5/6 is er onder andere Gek van de natuur, waarin leerlingen giftige planten en dieren onderzoeken en patronen ontdekken. En hoe zou een zelfbedacht dier kunnen overleven?

Po/vo. GIF! is te zien tot en met 2 september 2018. Meer informatie, schoolbezoek en prijzen: naturalis.nl/gif.

IJlandse weetjesIJslandse weetjes

Wat hebben raven te maken met de naam IJsland? Hoe is de Allemanskloof ontstaan? Het staat allemaal in het boek over IJsland van Alda Berglind Egilsdóttir en Wannes Capelle, waarmee ze de Glazen Globe 2017 wonnen. De auteurs behandelen allerlei (sociaal)geografische en culturele onderwerpen. Zo krijgen kinderen een taallesje, leren ze over de kabeljauwoorlog en over de favoriete bijnaam van IJslanders voor hun eigen land. Wendy Panders verzorgde de vele aansprekende illustraties.

Alda Berglind Egilsdóttir en Wannes Capelle, Hoe je een vulkaan kunt blussen en andere weetjes over IJsland. Vanaf 12 jaar. Lannoo, 2017, € 14,99.

Dit artikel verscheen in Didactief, januari/februari 2018.